Maté čaj

Maté čaj sa vyrába z rastliny, ktorá sa nazýva Ilex paraguariensis. Jedná sa o ker dosahujúci až 15 metrov. Má tmavozelené špicaté listy, ktoré sa lesknú. Na kríku rastú buď žlté alebo červené kvety a červené bobule.

História

Pôvodom je z Južnej Ameriky a stal sa veľmi obľúbenou náhradou kávy pre milióny ľudí. Tento nápoj popíjali starí Indiáni v kruhu svojej rodiny a priateľov z jednej tekvičky na potvrdenie pevného priateľstva, ktoré len tak niečo nezlomí. Tento zvyk je zaužívaný v Paraguaji, Argentíne, Uruguaji, Brazílii, ale aj v Sýrii a Libanonu. Calabaza alebo ak chcete, tekvica, je špeciálny pohár, z ktorého sa Máte čaj pije spolu so slamkou. Slamka je buď bambusová ( nazýva sa Bombilly ) alebo kovová s dierkami ( mussása ). Máte čaj bol však používaný aj pre svoje blahodarné účinky pre zdravie. Indiáni ho používali na očistu tela, ale aj na zahnanie hladu a únavy.

mate-caj-ucinky

Účinky a použitie Maté čaju

Vďaka kofeínu, ktorý obsahuje, zvyšuje pozornosť a koncentráciu pri práci. Zlepšuje imunitu vďaka antioxidantom, a tak tiež napomáha chrániť vaše bunky pred voľnými radikálmi. Ak potrebujete schudnúť, vyskúšajte Máte čaj. Vďaka kofeínu bude váš mentabolizmus spaľovať rýchlejšie. Látky, ktoré obsahuje tiež napomáhajú udržiavať cukor v krvi v normálnom stave. Obsahuje minerály a vitamíny, ako je vitamín C, A, E, ale aj horčík a železo. Nachádzajú sa v ňom aj saponíny ( je to zlúčenina v rastlinách, ) ktoré majú protizápalové účinky. Pamätajte, že aj keď sa jedná o čaj, obsahuje veľké množstvo kofeínu, preto to s jeho konzumáciou nepreháňajte, a to najmä neskoro večer. Máte čaj, inak aj nazývaný ako nápoj bohov, sa nie len pije počas každodenných aktivitách, ale aj pri kultúrnych a náboženských ceremónií. Je považovaný za nápoj s jemnejšími účinkami, ako má káva.

Niekoľko výskumov však odhalilo, že obsahujúce alkaloidy, majú úplne odlišné účinky oproti iným rastlinám obsahujúci kofeín. Ovplyvňuje tiež svalové tkanivo a práve pre túto vlastnosť je veľmi obľúbený u športovcov. Jeho upokojujúce účinky fungujú konkrétne na hladkom svalovom tkanive a stimuluje svalstvo srdca, čo napomáha zvyšovať výkon v práci. Máte čaj je medzi všetkými stimulantami považovaný za ten najzdravší.

mate-caj-priprava

Príprava

V každom regióne sa čaj pripravuje iným spôsobom. Väčšinou sa pripravuje tak ako každý iný bežný čaj, zalieva sa vriacou vodou. Týmto procesom sa zbavíte jeho intenzívnej horkej chuti. Dávajte si pozor na teplotu vody, mala by byť horúca nie vriaca. Ďalší spôsob prípravy je, že horúcu vodu prelejete cez slamku. Teplota by nemala presiahnuť 75 °C, aby ste neprišli o prospešné látky. Po 2-3 minútach lúhovania si môžete čaj začať vychutnávať. Môžete si čaj priebežne dolievať horúcou vodou. Pri ďalšom spôsobe si nasypeme trištvrte sušeného Máte do calabazy a pretrepeme, aby sa malé časti dostali do spodnej časti. Nádobu nakloníme, aby sa Máte zmes zosypala na bok. Takto vznikne na dne viac miesta a malé množstvo derby.

Do tohto miesta sa naleje troška vlažnej vody, ktorá prekryje suché listy, aby sa Maté zvlhčilo. Následné sa do calabazy vloží slamka. Kvalitný Máte čaj by nemal ani po dlhšom lúhovaní zhorknúť. Čajová zálievka má niekoľko podôb. Je to buď miešaná drvina, čistá drvina, ktorá sa upravuje pražením ( je to typický Brazílsky spôsob ) alebo drvina s prísadami. Čajovú drvinu môžete zaliať aj studenou vodou, čo je obľúbený spôsob prípravy s Paraguaje.

Máte chuť na skvelý čajík ktorý vám dodá potrebnú energiu? Kliknite sem a vychutnajte si Maté za skvelé cenu :)

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shopteťák.cz