Zelený čaj : Čínsky zázrak na dušu aj telo

Blahodárne účinky zeleného čaju

Je dávno veľmi známe, že v zdravom tele zdravý duch. Už od dávna naše staré mamy vedeli liečiť všetky možné choroby bylinkami a vedeli namiešať zázračné elixíry, ktoré vyliečili takmer všetko. Zelený čaj je tu už viac ako 5000 rokov a je tradičnou medicínou modernej doby. Je odskúšaný, testovaný a jeho výsledky sú zaručené. Takže ak hľadáte všeliek na prevenciu proti chorobám, na samotné liečenie alebo na chudnutie, už ďalej hľadať nemusíte. Práve tento sypaný zelený čaj je začiatkom novej cesty, lepšieho a zdravšieho ja.

Čo vieme o nápoji s názvom " zelený čaj" ?

O zelenom čaji sa traduje mnoho legiend, veľmi známa je o čínskom vládcovi, ktorý varil vodu a vietor mu do nej navial listy z čajovníka, od vtedy pestoval čajovník na svojom dvore ( viac o čajovníku si viete prečítať tu: https://www.sorin.sk/blog-kava-caj/cajovnik-fermentacia/ ). Už od začiatku bol zelený čaj výnimočnou potravinou. Vyrábali ho mnísi, ktorý ho používali pri meditácií. Až neskôr sa začal ponúkať na cisárskych dvoroch a obyčajným ľuďom. Takže čím je taký výnimočný?

cinsky-zeleny-caj

Zelený čaj je vhodný na pitie počas celého roka. V zime zahreje a v lete vás ochladí. Dokáže dokonca zlepšovať náladu. Takže si uvarte šálku zeleného čaju sencha, otvorte svoju myseľ a prečítajte si ako ste týmto skutkom vylepšili zdravie a otvorili bránu pre lepší životný štýl. Zelený čaj má vysokú antioxidačnú schopnosť. Obsahuje polyfenove antioxidanty, ktoré dokážu zastavovať rakovinotvorné bunky, dokonca ich úplne odstraňovať z organizmu. Taktiež zabraňujú vzniku zrazenín a ovplyvňujú hladinu „nezdravého“ cholesterolu. Už jeden lístok tohto čaju obsahuje kyselinu gallovú, kyselinu chlorogenovú a kávovú, či železo, kofeín, vápnik, fosfor, draslík, horčík, sodík, zinok a fluoridy. Ďalej obsahuje vitamíny C, E, B1, B2, A a vitamín K. Z tohto množstva, pre organizmus pozitívnych zložiek, si teraz poskladáme účinky tejto medicíny.

Sypaný zelený čaj pôsobí proti kardiovaskulárnym ochoreniam tak, že má na obehový systém v tele a na srdce povzbudivý účinok. Toto mierne povzbudenie spôsobuje pevnosť stien ciev a tiež posilňuje ich pružnosť. Látky obsiahnuté v zelenom čaji majú vplyv aj na vstrebávanie cholesterolu v tráviacom trakte a tým bránia vzniku krvných zrazenín. Hlavným spúšťačom kardiovaskulárnych ochorení je cholesterol, zelený čaj pôsobí proti nemu ako antioxidant. Vďaka účinkom nielen sypaného zeleného čaju sa v krvi vyrovnáva cholesterol a hladina cukru, čo má za následok pokles nadváhy. Takto pôsobí proti obezite a znižuje riziko cukrovky.

zeleny-caj

Zelený čaj Sencha

Teraz keď už viete čo všetko obsahuje zelený čaj a ako dokáže povzbudiť myseľ, uzdraviť telo a zhodiť pár kíl pomocou pitia tohto zázraku, už neostáva nič iné ako sa usmiať. Dokonca aj váš úsmev môže byť žiarivejší a bez nežiadúceho zápachu vďaka zelenému čaju sencha. Ma blahodarne účinky aj na dentálnu hygienu. Zelený čaj obsahuje polyfenoly ktoré zabraňujú vzniku zubného povlaku. Tiež obsahuje fluorid, ktorý posilňuje zubnú sklovinu a tak je prevenciou proti zubným kazom. Vo všeobecnosti teda tieto látky bránia vzniku baktérií, ktoré spôsobujú zápach z úst.

Štúdie dokazujú, že ľudia, ktorý pijú čaj dlhšie majú nižšie riziko výskytu chorôb, ktoré by mohli spôsobovať smrť. Vitamíny obsiahnuté v zelenom čaji majú významný účinok pre imunitu, dokonca ovplyvňujú celkový metabolizmus a okrem iného majú blahodarný účinok aj na zrak a pamäť. Kofeín zvyšuje výkonnosť a znižuje únavu a prekrvuje organizmus. Už ako bolo spomínané, tak zelený čaj pôsobí ako prevencia, či na liečenie rôznych ochorení, za predpokladu, že sa tento zelený čaj sypaný pije pravidelne, najlepšie denne.

Zelený čaj bol predmetom rôznych štúdií, vďaka ktorým sú získané informácie o všetkých možný účinkoch. Skúmali ho Američania či Číňania a mnohí ďalší. Všetci sa zhodli na jednom, čaj má účinky ak sa pije denne. Už pri dvoch až troch šálkach sypaného zeleného čaju môžete očakávať jeho účinky. A ako čerešnička na koniec je jeho cena a dostupnosť. Veď si len skúste porovnať jeden nákup v lekárni, kde si budete kupovať všetky vitamíny, ktoré tento čaj obsahuje. Je to naozaj zázrak.

 

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shopteťák.cz